Методична скарбничка
Конспект заняття у старшій групі
Тема: У світі
тварин
Мета: закріпити знання дітей про свійських та диких
тварин, вчити класифікувати їх; збагачувати словниковий запас дітей
словами-назвами тварин та їх дитинчат; обговорити яку користь дають людям свійські
тварини; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, мислення; виховувати любов
до тварин, бажання доглядати за ними.
Обладнання:
картки із зображенням тварин,
картки із зображенням продуктів, які дають людині свійські тварини.
Хід заняття
I.
Організаційний момент
1. Привітання
Вихователь:
-
Доброго
дня, діти! Сядьте зручно, руки покладіть на парти.
Привітаймо
природу і людей.
Усміхніться
всім навколо:
небу,
сонцю, квітам, людям.
І
тоді обов’язково
День
тобі веселим буде.
2. Вправа
«Погода»
В.: - Яка зараз пора року?
Діти: - Весна.
В.: - Назвіть всі весняні місяці.
Д.: - Березень, квітень, травень.
В.: - Який зараз місяць?
Д.:
- Квітень.
В.: - Яке число?
Д.: - 3 квітня.
В.: - Тепло чи холодно надворі?
Д.: - Тепло.
В.: - Який стан неба?
Д.: - Ясно.
В.: - Чи були сьогодні протягом дня опади?
Д.: - Ні.
3. Сюрпризний
момент
Вихователь
включає на мультимедійній презентації аудіозапис із звуками різних тварин (і
свійських, і диких), який супроводжується їхніми зображеннями (2 хв).
В.: - Діти, послухайте, що ви чуєте?
В.: - Діти, послухайте, що ви чуєте?
Д.: - Це звуки різних тварин.
В.: - А яких саме? Давайте перелічимо (Відповіді дітей).
В.: - Молодці! А хто це стукає до нас в двері? (На мультимедійній презентації вмикається звук
стуку в двері). Давайте ж подивимось.
Загадка
В кого лапки з подушками?
В кого вушка з китичками?
Як ступа, ніхто не чує,
Тихо крадучись, полює.
І маленькі сірі мишки
Утікають геть від
Д.: - Кішки (Хором).
На
мультимедійній презентації з’являється зображення кішки (2 хв).
В.: - Так, до нас в гості завітала киця. Давайте запитаємо
її, що вона хоче.
К.: - Доброго дня, діти. В мене до вас велике прохання. До
нас на подвір’я завітали дикі звірі і деякі з них стверджують, що це їхній дім
теж. Допоможіть нам вирішити суперечку.
В.: - Допоможемо киці і її друзям?
Д.: - Так!
В.: - Тоді я запрошую вас у подорож у світ тварин.
II. Основна частина
1. Актуалізація
опорних знань
В.: - Як ви вже зрозуміли, сьогодні ми
продовжимо розмовляти з вами про свійських
та диких
тварин. А скажіть будь-ласка, яких
тварин ми називаємо дикими?
Д.: - Тих, які живуть в лісі, про них ніхто не дбає, вони
самі собі будують будинки і добувають їжу.
В.: - Вірно! А яких тварин ми називаємо свійськими?
Д.: - Тих, які живуть на фермах, про них дбають люди.
В.: - Молодці! Тепер я бачу, що нам легко буде допомогти
нашій гості.
2. Вивчення
нового матеріалу. Гра «Знайди домівку» (6 хв)
В.: - Діти, а ви любите гратися?
Д: - Так!
В.: - Тоді зараз ми пограємо з вами в гру (Вихователь вмикає на мультимедійнійпрезентації гру «Знайди домівку»). На екрані ви побачите зображення певної
тваринки і варіанти, де вона може жити. В даному випадку це подвір’я з будинком та,
подивіться, що це знаходиться неподалік від нашого
подвір’я?
Д.: - Ліс.
В.: - Наше завдання повернути цих тваринок до своїх домівок.
(Діти
виконують завдання піж керівництвом вихователя).
В.: - Молодці! Всі впоралися із завданням. Але в наших тваринок є дитинчата і вони загубили своїх мам.
Давайте допоможемо їм знайти їх.
3.
Гра
«Знайди маму»
(Вихователь
демонструє картки із зображенням тварин, а діти називають їхніх дитинчат).
В.: -
У корови хто?
Д.: - Теля.
В.: - У кішки хто?
Д.: - Кошеня.
В.: - У собаки хто?
Д.: - Щеня.
В.: - У свині хто?
Д.: - Порося.
В.: - У лисиці хто?
Д.: - Лисеня.
В.: - У вовка хто?
Д.: - Вовченя.
В.: - У кози хто?
Д.: - Козеня.
В.: - У кролика хто?
Д.: - Кроленя.
В.: - Молодці, діти! Ви кожному маляті знайшли маму. А зараз, давайте з вами трохи
відпочинемо.
4. Фізкультхвилинка
5. Гра
«Відгадай по голосу»
(Вихователь
зачитує загадки, а діти відгадують тварин за допомогою притаманних їм звукам).
В.: - Хто біля дверей нас зустрічає,
В
тиші весь день, проспавши,
І
від щастя починає
Голосно
гавкати: «Гав-гав-гав!»?
Д.: - Собака.
В.:
- Хто, на прив'язі гуляючи,
Травичку щипає на пагорбі,
І, очікуючи господиню,
Самотньо бекає: «Ме-е-е»?
Д.: - Коза.
В.:
- Хто завжди чудово знає,
Що на сніданок я варю,
І
до балії підбігає,
Голосно
хрюкаючи «Хрю-хрю»?
Д.: - Свиня.
В.: - Хто пасеться на лужку,
Без
панамки і без майки,
Відганяє
шкідливих мух,
І
мукає протяжно: «Му-у-у».
Д.: - Корова.
В.: - Які ви молодці! Всіх тварин впізнали.
6.
Гра
«Хто яку приносить користь»
В.: - Яку користь приносять всі ці домашні
тварини людині?
(Діти вибирають на столах картинки).
В.: - Молодці! Всі ці домашні тварини потрібні
людині, без них людина не зможе прожити.
7. Закріплення
вивченого
В.: - Послухайте уважно віршик,
який я вам зачитаю:
Два півники, два півники
Горох молотили
Дві курочки- чубарочки
До млина носили.
Цап меле, цап меле,
Коза насипає,
А маленьке козенятко
На скрипочці грає.
Два півники, два півники
Горох молотили
Дві курочки- чубарочки
До млина носили.
Цап меле, цап меле,
Коза насипає,
А маленьке козенятко
На скрипочці грає.
В.: - Діти, де живуть тварини,про яких ви почули у вірші?
Д.: - На фермі.
В.: - Як їх називають?
В.: - Як їх називають?
Д.: - Свійськими.
В.: - Серед них є лише дорослі тварини?
В.: - Серед них є лише дорослі тварини?
Д.: - Ні.
В.: - А хто ще?
Д.: - Маленьке козеня.
В.: - А це дитинча кого?
Д.: - Кози.
В.: - Молодці!
8. Пальчикова
гімнастика
В.: - А тепер ми з вами пограємо з пальчиками.
Вправа називається «Лисенята»
Лисеня
прийшло пити молочко, воно таке смачне. (Загинаємо один пальчик).
Друге
лисеня прийшло пити молочко. (Загинаємо другий пальчик).
Двоє
лисенят п'ють молочко, воно таке смачне.
Третє
лисеня прийшло пити молочко. (Загинаємо третій пальчик).
Троє
лисенят п'ють молочко, воно таке смачне.
Четверте
лисеня п'є молочко. (Загинаємо четвертий пальчик). Четверо
лисенят п'ють молочко, воно таке смачне.
П'яте
лисеня прийшло пити молочко. (Загинаємо п’ятий пальчик). П'ятеро
лисенят п'ють молочко, воно таке смачне.
III.
Заключна частина
1. Бесіда
В.: - Ось ми і побували у світі тварин і допомогли нашій гості.
- Чим вам сподобалося займатися на
занятті?
- Що нового ви дізналися?
- А які свійські тварини є у вас
дома?
- Хто за ними доглядає?
- Що допомогаєте робити ви?
- Хто за ними доглядає?
- Що допомогаєте робити ви?
(Відповіді
дітей).
Тема: Праця дорослих
Тема: В гості до Діда Грамотія!
Тема: Зима
Тема: Праця дорослих
Мета: розширити і конкретизувати знання про різні професії; закріпити
знання про знаряддя праці необхідні для роботи людям різних професій; розвивати
мовну активність, діалогічне мовлення, розширити словниковий запас по темі; виховувати
у дітей повагу до людей різних професій, шанобливе
ставлення до них.
Обладнання: запис стуку в двері, лялька міліціонера і пожежника,
фотографії із зображенням професій.
Хід заняття
I.
Організаційний
момент
1.
Вправа «Давайте
привітаємося з Другом»
Вихователь: - Давайте спробуємо привітатися один з одним лагідно та
весело.
У коло всі разом ставайте
І посмішку передавайте .
На сусіда подивіться
Та йому ви посміхніться.
Другу ви ім’я назвіть,
Руку дружби протягніть.
2.
Оголошення теми
заняття
В.: - Діти, кожного ранку ваші батьки приводять вас в
дитячий садок, а самі кудись йдуть. Чи знаєте ви куди?
Д.: - На роботу.
В.: - Так, правильно. У кожного з них своя робота, своя
професія! Ось я, наприклад, працюю в дитячому садку, моя професія – вихователь.
Саме про людей різних професій у
нас сьогодні піде розмова.
3.
Сюрпризний момент
(Звук стуку в двері).
В.: - Ой, хто це до нас стукає, давайте подивимось.
(Вихователь дістає ляльку-міліціонера).
М.: - Добрий день, діти, хто я? Ви мене впізнали?
Д.: - Так, ви міліціонер (з’являється
лялька-пожежник)
П.: - Добрий день, діти. А мене впізнали? Хто я?
Д.: - Пожежник.
П.: - Так, моя професія
найголовніша, бо я гасю небезпечне полум’я.
М.: - Ні, моя. Бо я захищаю всіх людей від злодіїв.
(Виникає спір).
В.: - Тихіше, не сперечайтесь.
Зараз ми з дітьми вирішимо вашу суперечку.
Для цього, я б
хотіла запропонувати всім нам здійснити
захоплюючу і пізнавальну подорож у дивовижне місто професій.
II.
Основна частина
1. Актуалізація опорних знань
В.: - А давайте згадаємо ті професії, які ми вже знаємо.
(Відповіді дітей).
2. Гра «Відгадай професію»
В.: - Давайте пограємо в гру. Ваше завдання встановити про
яку професію мовиться.
(Вихователь виставляє фотографію на кожну професію).
Ця людина — хазяйка
чудового палацу книжок. Кожному, хто
завітає до неї в гості, вона щиро рада. А головне, гості ніколи не підуть від
неї з порожніми руками. Вона дає їм додому цікаві книжечки. Прочитавши, їх
можна обміняти на інші. Вона завжди допоможе маленьким і дорослим читачам
знайти потрібну книжку.
Д.: - Бібліотекарка.
В.: - Коли ви
зголодніли і прибігаєте на обід в групу, там уже смачно пахне. Хто ж це так
потрудився? Хто приготував цю смачну і запашну страву? Це її улюблене заняття,
робить вона це з великою любов'ю, тому і їжа усім так смакує. Бо те, що людина
робить із задоволенням і любов'ю, приносить радість не тільки їй самій, а й
усім іншим. Хто це?
Д.: - Кухар.
В.: - А ця людина
зустрічає усмішкою свого пацієнта, швидко проганяє нестерпний біль, лікує
всілякі хвороби. Колись у дитинстві ця людина приходила на допомогу хворим
тваринкам і близьким, бо дуже їх любила і прагнула відвернути біль. А потім
зрозуміла, що без цього жити не може, тому довго вчилась і стала..
Д.: - Лікарем.
В.: - Коли ви
приходите до дитячого садка, кругом чистота, затишок, свіже повітря. Ніде ні
порошинки. Підлога вимита, скло на вікнах таке прозоре, що його майже не видно.
Ця людина дуже любить чистоту і виконує свою роботу із задоволенням. У неї до
цього великий хист. Чиїх це рук робота?
Д.: - Прибиральниці, помічника вихователя.
3. Вивчення нового матеріалу
В.: - Тож, ви можете сказати, яка професія, або чия праця є
найголовнішою?
Зараз ви послухаєте
оповідання Т.Юрміна «Яка ж професія найкраща» і може тоді зробите правильний
висновок. Слухаємо уважно оповідання.
Запитаня по
змісту.
1. Чи змогли діти вирішити чия професія найголовніша?
2. Які професії вони назвали?
(Відповіді дітей).
4.
Гра «Що сталося б,
якби не працював (електрик, водій, лікар та ін.)?»
Мета: підвести дітей до розуміння цінностей будь-якої
праці людей.
(Роздуми дітей).
5. Фізкультхвилинка
Тук-тук-тук!
Будуєм дім
(кулачком стукаєм по кулачку).
Дім високий
(руки вгору витягнути),
Вікно - в нім
(руки разом і розвести в сторони),
З гострим дахом і трубою
(руки у вигляді даху).
В домі ми живем з тобою
(обіймаємося).
Будуєм дім
(кулачком стукаєм по кулачку).
Дім високий
(руки вгору витягнути),
Вікно - в нім
(руки разом і розвести в сторони),
З гострим дахом і трубою
(руки у вигляді даху).
В домі ми живем з тобою
(обіймаємося).
6. Закріплення вивченого
Гра «Що роблять цим предметом?»
Пензликом — (що роблять?) — малюють,
(хто?) — художники, діти.
Ножицями — (що роблять?) — ріжуть,
(хто?) — закрійники, витинальниці, перукарі.
Голкою — (що роблять?) — шиють, (хто?)
— швачки, вишивальниці.
Лопатою — (що роблять?) — копають,
(хто?) — садівники.
Ручкою — (що роблять?) — пишуть,
(хто?) — вчителі, письменники, бухгалтери.
Сокирою — (що роблять?) — рубають,
(хто?) — теслі, лісники.
Термометром — (що роблять?) — вимірюють температуру, (хто?) — лікарі, синоптики.
Лінійкою — (що роблять?) — вимірюють,
(хто?) — інженери, конструктори, школярі.
Віником — (що роблять?) — замітають,
(хто?) — двірники і т. ін.
В.: - Уявіть, що один з вас журналіст, а інший працівник
певної професії. Розіграйте інтерв’ю.
- Ким ви працюєте?
- Що ви
робите на роботі?
- За що ви любите свою роботу?
8.
Фізкультхвилинка
Ми потупаємо трішки: туп-туп-туп
Ми поплескаємо трішки: Хлоп-хлоп-хлоп
А тепер ми повернемось
І всі разом посміхнемось.
Ми поплескаємо трішки: Хлоп-хлоп-хлоп
А тепер ми повернемось
І всі разом посміхнемось.
9.
Бесіда
В.: - Діти, подумайте,
і скажіть хто працює в д/с?
Д.: - Завідуюча,
вихователі, няні, кухарі, пралі, двірник.
В.: - Ми вже згадували, що кожній з професій для роботи
потрібні якісь інструменти або знаряддя праці. Давайте пограємось у гру «Кому що потрібно для роботи».
Хто бажає
розповісти, ким працює його мама або тато і які їм приладдя, або інструменти
потрібні для роботи.
(Відповіді дітей).
В.: - Сьогодні ми багато
говорили про різні професії. Давайте спробуємо відгадати ще деякі з них.
Твій
одяг буде мов картинка:
Все
по тобі — рукав і спинка.
Пришиє
рівно й комірець —
Хто
так старається?..............
Д.: - Кравець.
В: - Є паличка в нього в руках чарівна,
За
мить всі машини зупинить вона!
Ось
паличку вгору він швидко підняв —
Одразу
"Москвич" як укопаний став!
Д.: - Регулювальник.
В.: - Де йшла сотня косарів —
Вийшло
п'ять богатирів:
Косять,
в'яжуть заодно
І
молотять на зерно.
Д.: - Комбайнер.
В.: - А подивіться як у нас чисто і затишно. Чия це заслуга?
Д.: - Няні.
В: - От бачите діти, нема найголовнішої професії. Всі вони головні, всі
потрібні, вони доповнюють одна одну.
III.
Заключна частина
1.
Бесіда
В.:
- Ось ми і побували у місті професій і допомогли нашим
гостям вирішити суперечку.
- Що нового ви дізналися?
- Що робить для нас
праля?
- Що було б якби
вона не вийшла на роботу?
- Що робить для нас
няня?
- Що було б якби вона не вийшла на роботу?
- Як називається
той, що шиє нам одяг, взуття? Чи потрібна їх робота?
- Як ви думаєте, чи потрібно поважати працю дорослих?
Як саме?
(Відповіді дітей).
Тема: В гості до Діда Грамотія!
Мета: вчити розрізняти граматичні форми однини й множини
іменників, узгоджувати прикметники з іменниками в роді та числі; вживати слова
з суфіксами – «ик» , «- ичк»; працювати над збагаченням словникового запасу
дітей іменниками зі зменшувально-пестливими суфіксами; закріпити знання дітей
про свійських тварин; розвивати уяву, зв’язне мовлення, вправляти у
звуконаслідуванні; виховувати доброзичливі стосунки між дітьми, дбайливе
ставлення до тварин.
Обладнання: посилка, лист, пакунок, іграшка паровоза, макет подвір’я
з свійськими тваринами, аркуш із завданнями, картинки з предметами в однині і
множині.
Хід заняття
I.
Організаційний
момент
1.
Привітання
2.
Повідомлення теми
заняття
3.
Сюрпризний момент
В.: - Діти! До нас прийшла посилка! Написано: «Від Діда
Грамотія!» Давайте її розкриємо і
дізнаємося, що там усередині.
(Діти і вихователь розкривають посилку, дістають звідти
лист)
В.: - Давайте прочитаємо лист:
«Дорогі діти!
Пише вам Дід Грамотій! До мене
дійшли відомості, що ви дуже допитливі діти і любите займатися. Я хотів би це
перевірити. Тож запрошую вас в гості. Аби вам легше було до мене добратися, я
залишаю вам цей пакунок»
Дід Грамотій.»
(Вихователь дістає пакунок і показує дітям)
В.: - Як ви гадаєте ,
що там ? (Відповіді дітей)
В.: - А хочете
дізнатися , що в ньому насправді?
Д.: - Так!
(Вихователь дістає з пакунка іграшковий паровоз)
В.: - Мабуть , це не простий паровоз , а чарівний . Він відвезе нас до
Дідуся
Грамотія. Я візьму цей паровоз, а ви вставайте за мною вагончиками,
щоб веселіше було, давайте заспіваємо.
Паровоз гудок дав і вагончики
помчав.
«Чух – чух ,чу –
чу», я далеко вас
помчу.
«Ту – ту – ту» .
(зупинилися
сказали «ш-ш-ш»).
II.
Основна частина
1. Актуалізація
опорних знань
В.: - В Дідуся, напевно, багато тварин вдома і він
обов’язково захоче нас з ними познайомити. Давайте подумаємо, які тварини
можуть жити в Дідуся вдома?
Д.: - Собака, котик, корова, півень, кури…
В.: - Як називаються ці тварини?
Д.: - Домашні тварини.
В.: - Чому?
Д.: - Бо вони живуть біля людей.
2. Вивчення нового матеріалу
(Вихователь виставляє макет подвір’я)
В.: - Щось не видно Дідуся. А хто це нас зустрічає ?
Гавкає , кусає , в дім не
пускає.
Д.: - Собака.
В.: - А як можна сказати лагідно про собаку ?
Д.: - Песик, цуценятко.
В.: - Для чого потрібен собака? Що він робить?
Д.: - Він охороняє дім.
В.: - Як гавкає собака ?
Д.: - Гав-гав.
В.: - А ще, діти, коли собака злиться, то він гарчить,ось
так : гар-гар-гар.
- А що їсть
собака?
Д.: - Кісточки,
м’ясо, кашу.
В.: - Як називається
будинок собаки?
Д.: - Будка.
В.: - От ми і познайомились з собакою .
- А це хто там
лежить на килимку?
Має пухнастий хвостик і гострі
кігті.
Хлепче молоко, ловить мишей.
Д.: - Котик.
В.: - Так це котик. Як нявчить котик?
Д.: - Мяу-мяу.
В.: - Що любить їсти котик?
Д.: - Молочко, рибку, ковбаску,сметанку, м’ясо.
В.: - Ви знаєте коли котик не голодний , хоче погратися , то
він муркоче ось так : мур-мур діти повторюють ). Тому його так і
називають , «котик-муркотик» , «котик-мурчик».
- Ще діти у Дідуся
живе гарна родина , ось їхній будиночок. (Вихователь
вказує на макет домашнього подвір’я, де стоять фігурки півня, курки і курчат)
(Діти повинні продовжити фразу вихователя)
- Це в нас тато …
Д.: - Півник.
В.: - Мама …
Д.: - Курка.
В.: - Діти…
Д.: - Курчата .
В.: - Давайте пригадаємо хто як каже? (Відповіді дітей.)
В.: - У Дідуся Грамотія ще є корова. Як лагідно можна
назвати корову?
Д.: - Корівка, корівонька.
В.: - Як «мукає» корова?
Д.: - Му-му.
В.: - Що дає нам корівонька?
Д.: - Молоко.
В.: - Молоко яке?
Д.: - Біле, смачне, запашне, корисне.
В.: - А що любить їсти корова ?
Д.: - Траву , сіно.
В.: - Які ви молодці, все знаєте. А подивіться, що це лежить.
Це, мабуть, для нас залишив Дід Грамотій.
(Перед дітьми розкладають
картинки. На одних зображені одиничні предмети, на інших — ті самі предмети у
кількості від двох і більше.)
Це завдання від
нього. Дідусь хоче перевірити наскільки ми кмітливі. Подивіться на картинку, що
тут зображено? (Вихователь показує
картинку де зображено гриб).
Д.: - На картинці зображено гриб.
В.: - Скільки їх?
Д.: - Один.
В.: - А тепер подивіться на цю картинку. Що на ній
зображено?
Д.: - Багато грибів.
В.: - Правильно.
(Аналогічно проводиться робота з іншими картинками гриб — гриби, стіл —
столи, слон — слони, олівець — олівці, кіт –коти, собака — собаки, лопата — лопати, кішка — кішки,
корова -корови.)
3. Фізкультхвилинка
Забавлялись зайченята, (встають, руки
піднімають вгору)
Виглядаючи маму і тата. (руки на поясі,
повертаються праворуч-ліворуч)
Ось так лапку до лапки. (плескають в долоні)
Ось так шапку до шапки. (руки піднімають до
голови)
Ось так — вусом потрусили.(хитають головою)
Так — так — так! (стрибають на місці).
4.
Закріплення
вивченого
В.: - А ось ще одне завдання. Дідусь просить нас створити
речення з даними словами.
1) дівчинка,
Мурчик, клубок;
2) літо, ліс,
гриби.
В.: - От ми і познайомились з домашніми тваринами , які живуть у Дідуся Грамотія.
Шкода, що ми не
побачили його самого. Він мабуть кудись пішов.
- Діти, давайте
попрощаємось з домашніми тваринами , нам час повертатись в дитячий садок .
Д.: - До побачення!
В.: - Для того щоб повернутись до садочка , скористаємось
чарівним паровозом .
III.
Заключна частина
1. Бесіда
В.: - Вам сподобалась наша подорож?
- Що
ми з вами робили на занятті?
-
Що сподобалося? Запам'яталося?
- Яких тварин ми сьогодні бачили?
Тема: Зима
Мета: узагальнити та поглибити знання дітей про характерні
ознаки зими та назви зимових місяців; активізувати і розширити словниковий
запас з теми; вчити складати невеличкі казки про зиму; закріпити вміння виразно
читати вірші та відгадувати загадки; розвивати пам'ять, увагу, сприйняття,
мовне чуття, активність, допитливість; виховувати бережне ставлення до природи,
виховувати любов і повагу до мови.
Обладнання: фотографії природи взимку, сніжинка з картону, зображення
і репродукції картин знаменитих художників на тему «Зима», картинки, які
символізують пропущені слова у вірші.
Хід заняття
I.
Організаційний момент
1. Привітання
Вихователь: -
Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку, небо
блакитне!
Доброго ранку, у
небі пташки!
Доброго ранку, маленькі
дубки!
Я вас вітаю, люблю,
пізнаю, -
Бо живемо у одному
краю.
2. Вправа
«Погода»
В.: - Яка зараз пора року?
Д.:
- Осінь.
В.:
- Який місяць?
Д.:
- Листопад.
В.:
- Яке число?
Д.:
- 3.
В.:
- Тепло чи холодно надворі?
Д.:
- Холодно.
В.:
- Який стан неба?
Д.:
- Хмарно.
В.:
- Чи були сьогодні протягом дня
опади?
Д.:
- Так.
В.:
- Які саме?
Д.:
- Сніг.
3. Повідомлення теми заняття
В.: - А тепер послухайте і відгадайте вірш-загадку, щоб
дізнатися, яку пору року ми будемо з вами вивчати на сьогоднішньому
занятті.
А яка ВОНА буває ,
Скаже той, хто
добре знає.
Чи ж вона буває
ніжна?
Ні! Холодна й
білосніжна.
Так. Холодна, вітер
віє,
І від снігу все
біліє,
В небі темна хмара
висне
Іноді мороз аж
тисне.
Чудеса на склі
малює,
На річках мости
будує
Не прості, а
льодяні,
Дуже гарні, мов
скляні.
Під ногами сніг
рипить.
Звір від холоду
тремтить.
Є хурделиця,
природно.
Є метелиця холодна.
Хуга є, і є завія,
Сонце світить, та
не гріє.
І його частіш немає
–
Хмара сонце
закриває.
В.:
- Тож про яку пору року йде
мова?
Д.: - Про зиму.
В.: -
Так, сьогодні ми ще раз з вами
поговоримо про зиму. (Вихователь виставляє фотографії природи
взимку).
4. Сюрпризний момент
В.: - Діти, ви правильно помітили, що сьогодні йшов сніг. І ось, коли
я йшла до вас,
мені на долоню сіла чарівна сніжинка. Подивіться, яка вона красива. (Вихователь
показує вирізану з картону сніжинку). Вона запрошує нас в
подорож країною зими. Помандруємо?
Д.: - Так!
В.: - Тож вирушаємо в подорож .
II.
Основна частина
1. Актуалізація опорних знань
В.: - Зима-прекрасна пора року. А які ви знаєте ознаки зими?
Д.: - Взимку сильні морози. Часто йде сніг. Взимку великі
кучугури снігу. Річка замерзає і покривається льодом. На деревах іній.
В.: - Так, правильно це все ознаки зими. А як люди одягаються взимку?
Д.: - Тепло. Вдягають шапки, шуби, рукавички.
В.: - Так. А в які ігри можна гратися
взимку?
Д.: - В сніжки.
В.: - На чому можна кататися взимку?
Д.: - На санчатах, ковзанах, лижах.
В.: - А який перший місяць зими?
Д.: - Грудень.
В.:
-
Другий місяць зими?
Д.: - Січень.
В.: - Третій місяць зими?
Д.: - Лютий.
В.:
-
Так, правильно це
три місяці зими.
2. Вивчення нового матеріалу
В.: - Ми з вами вчили вірші про зиму і
зимові місяці. Зараз нам Таня
розповість вірш, а ми послухаємо і скажемо про який місяць вона розповіла.
Т.: -
Змерзлим груддям скрізь і всюди
Вкрилось поле і шляхи.
— Це вже Грудень! — кажуть люди
І вдягають кожухи.
Вкрилось поле і шляхи.
— Це вже Грудень! — кажуть люди
І вдягають кожухи.
І дерева в білий іній
Вбрались, як у кожушок.
Річка спить у кризі синій,
І замовкнув спів пташок.
Вбрались, як у кожушок.
Річка спить у кризі синій,
І замовкнув спів пташок.
Завмирає вся природа.
А у нас кипить життя:
Йде робота по заводах,
Йдуть у школах заняття.
Н. Забіла
А у нас кипить життя:
Йде робота по заводах,
Йдуть у школах заняття.
Н. Забіла
В.: - Про який місяць розповіла Таня?
Д.: - Про грудень.
В.: - Правильно, в грудні випадає перший сніг. Стає холодно і ми
одягаємо теплий одяг. ГРУДЕНЬ
- від слова груддя. Дуже давно цей місяць називали студень . У народі його
звали : лютень, хмурень, стужайло, мостовик, трусим. Оскільки грудень перший
місяць зими, його ще називають «ворота зими».
-
А зараз Іра
розповість вірш.
І.: -
Подивись: з початку року
На землі лежать сніги.
Скрізь, куди сягає око,
Кучугури навкруги.
Вітер снігом б'є в обличчя,
Засипає снігом дах,
І ведуть між себе січу
Хуртовини у степах.
Звір в цю січу попадеться —
Геть тікає ледь живий.
І по праву січнем зветься
Місяць перший, зимовий.
Л. Горлов
На землі лежать сніги.
Скрізь, куди сягає око,
Кучугури навкруги.
Вітер снігом б'є в обличчя,
Засипає снігом дах,
І ведуть між себе січу
Хуртовини у степах.
Звір в цю січу попадеться —
Геть тікає ледь живий.
І по праву січнем зветься
Місяць перший, зимовий.
Л. Горлов
В.: - Про який місяць розповіла Іра?
Д.: - Про січень.
В.: - Чому ви так думаєте?
Д.: - З січня починається новий рік. У січні
багато снігу.
В.: - Правильно, молодці, діти. Січень - перший місяць року. Січень - вершина зими -
«глибока або корінна зима». Назва СІЧЕНЬ походить від слова "січа".
До цього перший місяць року мав і інші назви: студень, просинець, сніговик,
тріскун, сніжень, лютовій.
-
Ще Даша розповість нам вірш.
Д.: -
Лютий в гості на гостину
Кличе всю свою родину.
Та родина – чимала,
Суне й суне без числа:
Морозища, морозенки —
І великі, і маленькі;
Завірюхи капловухі,
І сніжинки-балеринки,
І Вітренко, і вітрисько —
Вже вони близенько, близько.
Ще до ночі в темнім борі
Вся родина буде в зборі.
Запита родину Лютий,
Чи то кожний добре взутий?..
Гей, у танець!.. І зі сну
Збудять танцями весну!
О. Сенатович
Кличе всю свою родину.
Та родина – чимала,
Суне й суне без числа:
Морозища, морозенки —
І великі, і маленькі;
Завірюхи капловухі,
І сніжинки-балеринки,
І Вітренко, і вітрисько —
Вже вони близенько, близько.
Ще до ночі в темнім борі
Вся родина буде в зборі.
Запита родину Лютий,
Чи то кожний добре взутий?..
Гей, у танець!.. І зі сну
Збудять танцями весну!
О. Сенатович
В.: - А це вірш про який місяць?
Д.: - Лютий.
В.: - Так, правильно, в лютому дмуть вітри і це останній
місяць перед настанням весни. ЛЮТИЙ – це «богокрій або злам зими». Пронизливі
снігові, колючі морози, й перемети – все це лютий. Про це свідчать і попередні
назви місяця: крутень, зимобор, приводоріг, казибрід.
3. Гра
«Назви дію»
Вихователь
називає явище природи, а діти повинні підібрати до нього дієслова:
1.
Мороз (що робить?) Кусає, тріщить
2.
Сніг (що робить?) Паморочиться, падає,
танцює, йде
3.
Завірюха (що робить?) Злиться, виє,
бушує
4.
Вправа
«Добери слово»
Вихователь називає слово, а діти
повинні підібрати до нього як можна
більше
прикметників, наприклад: день - зимовий, сонячний, морозний і т.д.
5.
Складання
речень
по картинках
Вихователь виставляє зображення і
репродукції картин знаменитих художників на тему «Зима». Далі просить дітей
скласти по одному реченню
по картинці.
6. Фізкультхвилинка
Прийшла до нас зима
біла,
(Малята ідуть один
за одним по колу, ступаючи на носочках)
Все пухнастим
снігом вкрила:
(Продовжуючи
ходьбу, плавно розводять руки в сторони)
І дерева, і
будинки,
(Струшують кистями
піднятих вгору рук)
І поля, й луги, й
стежинки…
(Ходьба гусячим
кроком, такі самі рухи кистями біля підлоги)
Сніг кружляє, сніг
іде,
(Діти підводяться і
плавно обертаються навколо себе)
Він несеться, він
мете…
( Легкий біг із
хаотичними махами рук.)
Гарна казка зимова
–
(Перехід на ходьбу,
щоки обхоплені долонями, похитати головою)
Скатертина снігова!
(Діти зупиняються
і, простягаючи випрямлені руки вперед – у сторони, показують довкола себе)
7. Закріплення
вивченого
В.: - Ми так багато говоримо з вами про зиму. Відгадуємо
загадки, читаємо вірші.
А давайте спробуємо скласти невеличку казочку про зиму чи
про події, які відбуваються взимку. (Діти
під керівництвом вихователя складають казку).
Приклад
Сніговичок і Зайчик
Зліпили
діти Сніговичка. Ніс зробили йому з моркви. Стоїть Сніговичок і пісеньку
співає. Коли це Зайчик біжить. Зупинився і питає:
- Ти хто?
- Я – Сніговичок.
Мене діти із снігу зліпили.
- Яка у тебе гарна
морква. І смачна, мабуть.
- Якщо хочеш, то
візьми собі. А мені завтра діти ще принесуть, - сказав Сніговичок...Подякував
Зайчик за моркву і побіг у ліс.
8. Пальчикова гімнастика «Зимова прогулянка»
Раз, два, три, чотири, п'ять
Ми у двір прийшли гуляти.
Бабу снігову ліпили,
На санчатах ми котили,
І на лижах ми каталися,
А ще в снігу ми валялись.
Все в снігу додому прийшли.
З'їли суп і спати лягли.
9.
Складання вірша
за картинками
Вихователь читає вірш Н. Забіли «Зима», пропускаючи деякі слова.
Замість них виставляє картинки, за якими діти повинні продовжити вірш:
Зима морозяна надворі,
Замети білі на землі,
Зоріють в небі ясні зорі,
Заснули зайчики малі.
III.
Заключна частина
1. Бесіда
В.: - Вам сподобалась наша подорож?
- Що
ми з вами робили на занятті?
-
Що сподобалося? Запам'яталося?
(Відповіді
дітей).
Коментарі
Дописати коментар